20220411 Seminarium Tranås Omslagsbild

Uppskattat seminarium om produktivitet och IT- och Informationssäkerhet i Tranås

2022-04-11

Strategisk satsning

För nästan exakt ett år sedan informerade vi på INVID marknaden om att vi fortsatte vår strategiska satsning som en lokalt förankrad IT-leverantör. Denna gång med fokus på de nordöstra delarna av Småland. Ett tydligt kvitto på detta var att starta upp kontor i såväl Tranås som Västervik.

Mycket tacksamma

Med facit i hand har det varit en mycket framgångsrik satsning i båda regionerna. Vi har tagits emot på ett mycket positivt sätt och året har kantats av såväl flera nyanställningar som nya affärer. Vi är mycket tacksamma för detta, stort TACK!

IRL-aktivitet

Vi har sedan en lång tid tillbaka velat bjuda in dig till olika former av aktiviteter. Men det har, som bekant, inte varit helt lätt. Nu, när FHM och Regeringen lättat på restriktionerna, agerade vi så fort som möjligt. Under fredagen den 8 april bjöd INVID nämligen in till ett seminarium på Tranås Golfklubb.

 

”Jag tycker absolut att seminariet motsvarade mina förväntningar, och att det uppstod många intressanta och givande diskussioner under de olika programpunkterna. INVID har den kunskapsbredd som vi, som medelstort företag, efterlyser inom IT-tjänster.” 

Deltagare från seminariet

20220411 Seminarium Tranås

Produktivitet och IT- och informationssäkerhet  

Temat för denna avslappnade aktivitet var produktivitet och IT- och informationssäkerhet. Under totalt tre timmar fick de intressanta åhörarna massor av intressanta tips från ett antal medarbetare med olika typer spetskompetenser från oss på INVID. Exempelvis, Joelle Fatrous, Roland Berge och Vetton Gramozi.  

De berättade bland annat om hur man kan digitalisera och automatisera sin dokumentation med hjälp av AI (Artificiell Intelligens).  

Besökarna fick även vägledning och hur man, via ett strategiskt tillvägagångssätt, säkerställer en god IT- och informationssäkerhet. Hur man kan säkra upp sin organisation och IT-miljö mot allt mera aggressiva hot med tillhörande risker.

Välkommen att kontakta oss på INVID om du också önskar mer information om produktivitet och IT- och informationssäkerhet

Stefan Timbus

Stefan Timbus

Teamledare - Produktivitet

+46 (0)36-440 54 46

E-post

LinkedIn logo

Nyheter

2025-10-03

Backup-seminarium 11/12 i Göteborg: Skydda din verksamhet mot cyberhot

Cyberhoten utvecklas – hänger din backup med? IT-säkerheten står inför helt nya utmaningar. Att enbart ha en traditionell backup räcker inte längre för att skydda affärskritisk data mot attacker och avbrott.
2025-09-29

Kunskap, hållbarhet och AI - vilken dag i Borås 25/9!

Torsdagen den 25 september samlades vi i Viared Center på INVID i Borås tillsammans med intressenter, Lenovo och 3stepIT för ett kunskapsspäckat seminarium om miljövänlig och kostnadseffektiv livscykelhantering av IT-enheter.
2025-09-04

Seminarium och kräftskiva i Tranås 3/9

Kunskap mötte njutning när våra gäster fick ta del av ett inspirerande seminarium om cybersäkerhet – följt av en kräftskiva ombord på Boxholm II i Tranås!

Vill du veta mer om vad vi gör och vad som är på gång?

Skriv upp dig här för något, eller några, av våra nyhetsbrev, så får du ta del av nyheter, tips och trix och inbjudningar.