20250116 MS Ignite 7 2

Rivstart på 2025, och inspirerande insikter efter medverkan på Microsoft Ignite

2025-01-16

2025 har börjat med en rivstart för oss på INVID, inte minst med en offensiv kundaktivitet för Göteborgskunder i Jönköping den 7/1.

Läs gärna mer om denna aktivitet här

Vi har massor på G under 2025, och mycket av det som vi kommer jobba med under året fick vi riklig inspiration av under Microsoft Ignite som arrangerades i Chicago i november.

På plats fanns bland annat två av INVIDs alla rutinerade spetskonsulter, Pierre Lundgren och Niklas Österholm, som har rapporterat om att det bjöds på flera spännande nyheter och uppdateringar, och de har sammanfattat några av de största höjdpunkterna nedan, håll till godo!

Ta gärna del av en 15 minuter lång och sammanfattande video från det aktuella eventet

AI och Copilot Actions

Microsoft visade upp dom senaste AI-lösningarna och förbättringarna som "Copilot Actions" som automatiserar vardagliga uppgifter genom enkla kommandon.

Mark Russinovich och Scott Hanselman hade en mycket intressant session om ansvarsfull AI där dom fokuserade på Säkerheten kring AI-modeller (LLMs).

Sessionen gav en djupare förståelse för dom utmaningar och möjligheter som finns inom AI, och exempel på viktiga punkter från deras session var följande;

  • Hallucinationer
    De diskuterade hur LLMs ibland kan generera felaktig eller missvisande information och strategier för att minimera dessa risker.
  • Indirekt promptinjektion
    De förklarade hur skadliga aktörer kan manipulera AI-modeller genom att infoga skadliga kommandon i data som modellen bearbetar.
    Jailbreaks (direkt promptinjektion)
    De gick igenom hur direkt manipulation av AI-modeller kan leda till oönskade resultat och hur man kan skydda modellerna mot sådana attacker.

INVID Gruppen på MS Ignite

Windows 365 Link och Copilot+Pc

Under eventet lanserades även Microsoft Windows 365 Link, som är en liten, lätt och säker enhet designad för att snabbt ansluta till Cloud Pc.

Dessutom lanserades Copilot+Pc som är en ny generation av Windowsdatorer som använder en NPU Neural Processorenhet som kan utföra 40 biljoner operationer per sekund. Och leverera lokal AI som bland annat erbjuder realtidsöversättningar och bildgenerering. Samt en betydligt bättre batterikapacitet.

INVID Gruppen på MS Ignite

Zero day Quest

Pierre och Niklas vill även lyfta fram Zero day Quest, som är ett initiativ från Microsoft som syftar till att identifiera och rapportera sårbarheter i deras molntjänster med forskningsutmaning, ett Onsite hacking-event med belöningar på totalt 4 miljoner dollar. Spännande, något som tilltalar våra duktiga cybersäkerhetskonsulter.

Windows Server 2025

Under eventet introducerades självklart även spännande funktioner inom Windows Server 2025, som exempelvis:

  • Hot-patchning (möjlighet att installera vissa uppdateringar utan att behöva starta om servern)
  • AI-Integrationer
  • Förbättrad säkerhet (i form av uppdaterade krypteringsprotokoll, maskininlärningsbaserad hotdetektering med mera)

INVID Gruppen på MS Ignite

Entra Suite

Under aktiviteten presenterades även Entra Suite, en lösning för att leverera enhetlig Zero trust-användaråtkomst.

Niklas och Pierre bedömer att följande fem punkter bör betraktas som viktigast inom detta område;

  • Private Access
    Ersätter VPN
  • Internet Access
    är en webbgateway som skyddar åtkomst till internet och SaaS-appar
  • ID Governance
    Hanterar användaridentiteter och åtkomsträttigheter
  • ID Protection
    Skyddar mot Identitetsövertagande i realtid
  • Verified ID
    Säkerställer säker identitetautentisering

INVID Gruppen på MS Ignite

 

Mer information?

  • Har du inspirerats av artikeln?
  • Önskar du mer information om vilka nyheter som presenterades under den senaste versionen av Microsoft Ignite?
  • Som kan resultera i att göra IT enkelt? 

Tveka i så fall inte att kontakta Pierre och Niklas via nedanstående kontaktuppgifter!

Nyheter

2025-02-20

Skapa en tryggare IT-miljö för dina slutanvändares enheter, och hela verksamheten - Anmäl dig till vårt webinar med HP 13/5!

Är din IT-miljö skyddad? Cyberhoten ökar – men rätt flerlagerskydd kan göra skillnaden. Den 13 maj kl. 13.30 delar HP:s expert Vanessa Wilson med sig av de bästa strategierna.
2025-01-22

Backup-seminarium 20/3: Skydda din verksamhet mot cyberhot!

Nya cyberhot och skärpta krav ställer höga krav på både små och stora organisationers IT-miljö. Är din backup-lösning tillräcklig för att skydda verksamheten i dagens snabbt föränderliga landskap? Vi bjuder in dig till ett exklusivt, kostnadsfritt seminarium för IT-chefer och IT-tekniker.
2025-01-10

En fantastisk start på året med lyckat VIP-event 7/1!

Den 7 januari bjöd vi, tillsammans med HP och Lenovo, in våra viktiga Göteborgs-kunder till en inspirerande och minnesvärd dag i Jönköping – och vilken succé det blev! 🙌

Vill du veta mer om vad vi gör och vad som är på gång?

Skriv upp dig här för något, eller några, av våra nyhetsbrev, så får du ta del av nyheter, tips och trix och inbjudningar.